Střední Asii obývali třímetroví a tunu vážící dvouhrbí velbloudi

Před 27 tisíci lety mohli naši předci na území dnešního Mongolska vídat třímetrové a tunové dvouhrbé velbloudy
29.03.2022 - Stanislav Mihulka


Není to tak dávno, co Zemi obývala řada živočišných druhů takzvané megafauny – velkých či dokonce obrovských příbuzných dnešních druhů, kteří ale bohužel vyhynuli. Z geologického vnímání času se tak stalo relativně nedávno. Můžeme jen tiše závidět našim předkům, kteří se s těmito tvory mohli setkat tváří v tvář.

Poštěstilo se to i lidem, kteří žili před zhruba 27 tisíci lety ve Střední Asii. V té době tam s našimi předky mohli být ještě také neandertálci a další naši blízcí příbuzní, například záhadní denisované. Ti všichni měli možnost setkávat se s úžasným zvířetem, velkým dvouhrbým velbloudem Camelus knoblochi.

Třímetrový velbloud

Tento dávný velbloud měřil v kohoutku přes tři metry a vážil zhruba tunu. Pro představu, dnešní velbloud dvouhrbý, kterého vnímáme jako hodně velké zvíře, měří v kohoutku 1,6 až 1,8 metru a váží zhruba 500 až 600 kg. Camelus knoblochi byl tedy téměř dvakrát větší než dnešní velbloud dvouhrbý. A to ještě nepatřil k těm úplně největším velbloudům, jaké známe z fosilních nálezů.

Velbloud Camelus knoblochi původně žil ve vlhkých stepích na rozsáhlém území od Azovského moře a Kavkazu až po Zabajkalsko a severovýchodní Čínu. Jak nedávno se svými kolegy zjistil americký paleontolog John Olsen z Arizonské univerzity, poslední z těchto velbloudů přežívali v oblasti dnešní Mongolska, kde asi před 27 tisíci lety vyhynuli.

TIP: Karibik býval plný zajímavých savců: Dokud sem nedorazili lidé

Jak to bývá obvyklé u podobných druhů megafauny, na jeho vymření se zřejmě z nemalé části podíleli tehdejší lidé, pro které byla velká zvířata tohoto typu kořistí, které nemohli odolat. Další příčinou mohly být tehdejší klimatické změny, konkrétně vysychání krajiny kvůli probíhající době ledové, a také konkurence s dalšími druhy, především s dnes stále žijícím velbloudem dvouhrbým divokým (Camelus ferus), jehož poslední populace dnes přežívají rovněž v Mongolsku.


Další články v sekci