Revoluce v transplantacích? Kanadským vědcům se podařilo „vynulovat“ krevní skupinu
Poptávka po náhradních orgánech je stále větší. Dárců je málo a kromě toho je problémem kompatibilita orgánu. Tyto problémy přitom často souvisejí s krevními skupinami pacienta a dárce orgánu, které se buď shodují, nebo v horším případě neshodují. Řešení by mohlo představovat „vynulování“ krevní skupiny dárce orgánů.
Právě to udělali vědci z Kanady, kteří vyvinuli postup založený na enzymech, s nímž je možné změnit krevní skupinu v darovaném orgánu na univerzální skupinu 0. Takový orgán je pak možné bezpečně transplantovat pacientovi s jakoukoliv krevní skupinou. Pokud se tento postup osvědčí, bude to velká pomoc pro řadu pacientů, kteří čekají na transplantaci.
Reset krevní skupiny
V případě transplantací představuje vážné riziko odmítnutí nových orgánů. Řada výzkumných týmů na tom pracuje a snaží se takovému vývoji po operacích bránit. V dřívějších výzkumech se objevily speciální povlaky pro krevní cévy, léčiva, která zvyšují počet bílých krvinek T-lymfocytů nebo nanočástice, které „skrývají“ nový orgán před imunitou příjemce.
TIP: Průlom v xenotransplantacích: Prasečí ledvina fungovala s lidským tělem
Kanadští badatelé využili systém Ex Vivo Lung Perfusion (EVLP), který se dnes využívá ke zlepšení stavu orgánů před transplantací a zásobování vyjmutého orgánu živinami. Takto připravené plíce ošetřili dvěma enzymy, FpGalNAc deacetylázou a FpGalaktozaminidázou. Původní plíce měly krevní skupinu A, ale zmíněné enzymy z plic odstranily asi 97 procent antigenů A. Výsledný transplantát si pak opravdu vedl lépe a způsoboval méně škod.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií