Rekordní žahavec: Vědci objevili trubýše, který je zřejmě nejdelším známým živočichem

Gigantická měchýřovka hroznová, objevená u pobřeží Austrálie, měří kolem 120 metrů. Podle všeho jde o nejdelšího volně žijícího živočicha jakého známe
20.04.2020 - Stanislav Mihulka


Oceánografům neziskové společnosti Schmidt Ocean se povedl úžasný úlovek. Během zkoumání biologické diverzity na dně oceánu u pobřeží Austrálie, je zaskočil podivuhodný živočich. Při cestě zpět k hladině narazili na neobvykle dlouhého žahavce, z něhož se vyklubala měchýřovka hroznová (Apolemia uvaria), ze skupiny trubýšů.

Tyto měchýřovky byly až doposud známé v délce sotva pár metrů. Nikdo nečekal, že by měchýřovka mohla dosáhnout délky, kterou badatelé předběžně odhadli na 120 metrů. Není to přitom jeden jedinec, protože měchýřovky tvoří kolonie klonů zvané zoárium.

Každá replikovaná část má v kolonii svůj speciální úkol – některá láká kořist, jiná ji loví, stará se o pohyb nebo o reprodukci. V součinnosti pak plní veškeré biologické funkce nutné k přežití a prospívání celého zoária. V tomto případě jde zřejmě o kolonii s miliony jedinců. Podle všeho jde o nejdelšího volně žijícího živočicha, na jakého jsme kdy narazili.

TIP: Doporučení pro první pomoc: Jak léčit žahnutí měchýřovkou portugalskou?

Rekordní délku tvora budou muset vědci ještě oficiálně potvrdit. Měchýřovku nasnímali pomocí zařízení, které pořizuje záběry ve vysokém rozlišení, a zároveň pomocí laseru vkládá kalibrační body. Ty jsou od sebe vzdálené 10 centimetrů a s jejich pomocí bude možné s velkou přesností zjistit skutečnou délku trubýše.

Objevená měchýřovka zaujímala ve vodě tvar veliké spirály, takže se podobala bytosti z nějaké jiné planety. Zřejmě jde o určitý druh lovecké techniky, s jejíž pomocí si tento tvor zajišťuje dostatečné množství potravy pro miliony svých jedinců.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Schmidt Ocean

Další články v sekci