Případy oklamané vědy (3): Perpetuum mobile na kliku
Snaha sestrojit perpetuum mobile čili stroj, který bude fungovat bez spotřeby energie, patřila od pradávna ke snům mnohých vynálezců. Nebylo tedy divu, že když Charles Redheffer představil ve Filadelfii roku 1812 svůj prototyp zařízení, které nepotřebuje žádný pohon, vyvolal vynález doslova senzaci. Každý chtěl vidět zázrak moderní mechaniky a Redheffer neváhal za návštěvu své výstavy inkasovat nemalé částky. Ale právě touha po penězích se mu nakonec stala osudnou.
Chtěl sestrojit stroj ještě větší, na němž by vydělal ještě víc, a neváhal tak zažádat město o finanční podporu. Jenže radní nebyli hloupí a v roce 1813 přišlo stroj prověřit osm komisařů. K samotnému vynálezu se nedostali, neboť jej Redheffer střežil za zamřížovanými okny. Pouhé zhlédnutí stroje na jedné z výstav jim však potvrdilo domněnku, že se jedná o podvrh a bylo jen otázkou času, kdy se jim to podaří dokázat.
Odhalen vynálezcem parníku
Redheffer cítil, že se nad ním začínají stahovat mračna a raději utekl do New Yorku, kde byl dosud neznámý. I zde začal svůj zázrak vystavovat. Jednoho dne se ale na stroj přišel podívat inženýr mechaniky Robert Fulton, slavný vynálezce parníku – a podvod odhalil. Když Fulton odstranil ze stroje boční dřevěné díly, objevil se dlouhý drát, vedoucí přes zeď do další podkrovní místnosti. Tam se lidem naskytl tragikomický pohled: překvapený stařík, kterého Redheffer najal, jednou rukou točil klikou a poháněl tak celý stroj, zatímco v druhé ruce držel chleba, který zrovna jedl. Rozzlobení diváci stroj zničili a Redheffer opět prchl z města.
I když měl vynálezce z ostudy kabát, s vývojem perpeta mobile pokračoval nadále. Svůj další prototyp, který dokončil roku 1816, však již veřejnosti představit odmítl. Jisté je, že v červenci roku 1820 na americkém patentovém úřadu získal patent pro zařízení registrované pod tajemným názvem „stroj pro získání energie“.
Zda se skutečně jednalo o perpetuum mobile, se však bohužel již nikdy nedozvíme. Společně s dalšími údaji shořel i ten Redhefferův při rozsáhlém požáru, jenž patentový úřad zachvátil v roce 1836.
Seriál Případy oklamané vědy
Falešní předkové a pomsta slavného spiritisty (vyšlo 17. února)
Buňky na každou nemoc (vyšlo 20. února)
Perpetuum mobile na kliku (vyšlo 23. února)
Pravěk oblečený v džínách (vychází 26. února)
Záhada potetovaných žab (vychází 29. února)
-
Zdroj textu100+1 zahraniční zajímavost
-
Zdroj fotografiíProfimedia, Shutterstock, Wikipedie