Australská vědkyně objevila klitoris u hadích samic: Objev může změnit náš pohled na hadí sex

Australská vědkyně přišla na to, že i samice hadů mají klitoris. Výzkum Megan Folwellové poskytuje první podrobnější anatomický popis genitálií hadích samic.
15.12.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK


Hadí penisy (hemipeny) vědci studují už desítky let, pohlavní orgány samic ale byly dosud poněkud přehlížené. Podle doktorandky a vedoucí výzkumné pracovnice Megan Folwellové z Přírodovědecké fakulty University v Adelaide ani tak nešlo to, že by pohlavní orgány hadích samic byly pro vědce nepolapitelné – spíše se jimi vědci jednoduše nezabývali.   

Podle studie zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B Journal mají hadí samice klitorisy dokonce dva – oddělené tkání a skryté na spodní straně ocasu. Skládají se hlavně z nervů, kolagenu a červených krvinek.

TIP: Vědci zjistili, která část ženského mozku reaguje na stimulaci klitorisu

Folwellová začala po hadím klitorisu pátrat, protože se jí nezdálo, že by ho hadi na rozdíl od tolika jiných zvířat neměli. Hadí klitoris vědkyně objevila v těsné blízkosti pachových žláz, které hadí samičky používají k vábení partnerů. Strukturu ve tvaru srdce poprvé našla u zmije a posléze i u osmi dalších druhů. 

Objev může přispět ke tvorbě nových teorií o hadím sexu, jejichž součástí může teď být i schopnost samic cítit rozkoš. Až dosud totiž podle Folwellové měli vědci za to, že hadí sex je především o samčí agresi a donucení.


Další články v sekci