Poslední večeře: Paleontologové objevili druhohorního krokodýla s dinosaurem v žaludku
V roce 2011 skupina paleontologů a dobrovolníků prováděla vykopávky v australském Queenslandu. Badatelé zde pátrali po kostech sauropodů, zpočátku nenarazili na nic zajímavého, paleontolog Matt White a jeho kolegové ale kopali dál. V době, kdy už se chtěli s nepořízenou přesunout jinam, se na ně usmálo štěstí. Narazili na kus horniny, ze které se posléze vyklubala fosilie krokodýla. Šlo o doposud neznámý druh, který později dostal jméno Confractosuchus sauroktonos („rozlámaný zabiják dinosaurů“).
Poslední krokodýlí večeře
První část jeho jména krokodýla, který podle vědců žil před 93 miliony let, odkazuje na poškození, které fosilie utrpěla během vykopávek. Druhá část se týká velmi zajímavého nálezu, který je součástí objevené fosilie. Vědci totiž zjistili, že těsně před smrtí sežral Confractosuchus sauroktonos dinosaura a jeho pozůstatky se podařilo nalézt v útrobách krokodýla.
Nešlo ale o žádný souboj titánů – druhohorní krokodýl Confractosuchus sauroktonos nebyl nikterak velký, a to ani ve srovnání s dnešními krokodýly. Na délku podle badatelů měřil jen okolo 2,5 metru. Pozřený dinosaurus byl velký zhruba jako slepice a vážil necelé dva kilogramy. Tento dinosaurus patřil mezi ornitopody, tedy ještěry vzhledem blízké moderním ptákům. K jakému druhu ale patřil se (vzhledem k míře poškození nalezené fosilie) vědcům určit nepodařilo.
Jasné nejsou ani okolnosti skonu krokodýla. Vzhledem k tomu, že se u něj nepodařilo nalézt ocas, který podle vědců představuje nejchutnější část krokodýlího těla, je možné, že se krátce po spořádání svačinky stal obětí jiného predátora.
TIP: Drama vepsané do kosti: Pozemního lenochoda smrtelně zranil obří kajman
Moderní krokodýli jsou známí tím, že jsou schopní sežrat prakticky cokoliv. Paleontologové předpokládali, že stejnou schopností disponovali také jejich pravěcí předkové, kteří se dinosaury mohli živit pravidelně. Jenže k tomu až doposud chyběly důkazy: zatím se totiž podařilo najít jen dva pravěké krokodýly s nějak identifikovatelným obsahem žaludku. Ani v jednom případě nešlo o dinosaura. Fosilie z Queenslandu tak přináší nejen nový rod a druh krokodýla z období křídy, ukazuje také, že se dávní krokodýli opravdu živili dinosaury.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií