Paleontologové objevili v Austrálii „železného draka“ z období křídy
V Austrálii objevili nového pterosaura, který je doposud nejlépe zachovalou fosilií této skupiny. Pterosauři se na Zemi objevili asi před 220 miliony let v triasu a zmizeli ve víru nejmladšího masového vymírání na konci křídy, před 66 miliony let. Tento pterosaurus žil v období křídy, zhruba před 93 až 90 miliony let.
Nově objevený pterosaurus dostal jméno Ferrodraco lentoni. „Železného draka“ totiž našli v železné rudě, v australském Queenslandu. Paleontologové se domnívají, že by ferodrako mohl být jedním z posledních žijících druhů pterosaurů skupiny anhangueridů, která zhruba v té době definitivně vymřela. Své jméno tito tvorové dostali z portugalštiny a znamená „staří ďáblové“. Byli to jedni z posledních pterosaurů, kteří měli ozubené zobáky. Jejich následovníci měli zobáky bez zubů.
TIP: Kanadský drak: Kryodrakon byl jedním z největších létajících plazů historie
V Austrálii bylo doposud nalezeno jen 15 fosilií pterosaurů. V drtivě většině šlo přitom o nálezy úlomků kostí. „Železný drak“ je teď nejkompletnějším známým pterosaurem Austrálie, i když z něho bylo objeveno jen několik částí lebky, kosti křídel a pět obratlů. Podle svých objevitelů měl slušné rozpětí křídel, kolem 4 metrů.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíTravis R. Tischler