Mravenci „vyčenichají“ rakovinu stejně dobře jako psi. Naučí se to za 30 minut

Mravenci jsou skvělí v diagnostice nádorů. Dovedou rozlišit specifické těkavé organické látky, které prozradí přítomnost rakoviny
13.03.2022 - Stanislav Mihulka


Již delší dobu víme, že některá zvířata mají pozoruhodné biodetekční schopnosti. Známí jsou tím hlavně psi, kteří dovedou čichem odhalit u lidí nejen narkotika nebo výbušniny, ale také některá onemocnění, včetně nádorů, malárie nebo i covidu-19. Potíž je v tom, že chov a výcvik takových detekčních psů není rychlý, jednoduchý ani levný.

Z tohoto důvodu se vědci a lékaři, kteří sázejí na biodetekční živočichy, obracejí k menším a méně náročným tvorům, jako jsou myši, včely nebo třeba sarančata. Francouzský tým, který vedl Baptiste Piqueret z Univerzity Paříž XIII, si vybral jako biodetekční tvory mravence otročící (Formica fusca).

Mravenci jako biodetektory

Dřívější výzkum u mravenců ukázal, že jsou schopni rozeznávat určité těkavé organické látky. Také se už vědělo, že určité typy nádorů je možné identifikovat právě díky specifickým těkavým organickým látkám. Piqueretův tým v nové studii zjišťoval, zda mravenci rozliší dva typy buněk nádoru prsu od zdravých buněk.

TIP: Psi dokážou s 90% přesností odhalit covid-19 i u asymptomatických jedinců

Ukázalo se, že to mravenci zvládají stejně dobře jako psi. V některých ohledech jsou dokonce ještě lepšími „biodetektory“. Jejich zásadní výhodou je, že je lze vycvičit za pouhých 30 minut. Výcvik psa se srovnatelnými schopnostmi biodetekce přitom trvá 6-12 měsíců. Nemluvě o nákladech na chov mravenců, které jsou oproti chovu psů prakticky zanedbatelné. Mravencům stačí med a mražený hmyz dvakrát týdně. Jak se zdá, diagnostická oddělení nemocnic budou možná zakládat chovy mravenců.


Další články v sekci