Mnoho čistoty škodí? Vědci našli souvislost mezi častým čištěním a astmatem dětí
Lidé si už před časem všimli, že čistota je sice skvělá věc, ale paradoxně může mít problematické důsledky pro zdraví. Potvrzuje to i nedávný výzkum kanadských odborníků, kteří našli těsnou souvislost mezi častým užíváním čisticích prostředků v domácnosti a zvýšeným rizikem u dětí ve věku do tří let, že se u nich vyvine astma.
Vědci do výzkumu zahrnuli asi 2 tisícovky malých dětí, které jsou součástí dlouhodobé kanadské studie CHILD (Canadian Healthy Infant Longitudinal Development), zaměřené na vývoj dětí. Jejich rodičů se zeptali, jak často během prvních tří měsíců života dítěte používali 26 běžných čisticích prostředků, včetně prostředků na mytí nádobí, čistících sprejů na povrchy nebo osvěžovačů vzduchu.
TIP: Jak snížit riziko astmatu v pozdějším věku? Pusťte malé děti ke psům
Ukázalo se, že rodiny, v nichž využívají čisticí prostředky s nejvyšší intenzitou, mají o 37 procent vyšší riziko, že se u jejich dítěte do tří let objeví astma. Otázkou je, zda jde o příčinnou souvislost. Tomu by nasvědčovalo, že nejvýrazněji byly s astmatem spojeny přípravky ve sprejích a s vůněmi. V takovém případě by astma vznikalo primárně v důsledku zánětů kvůli vdechování dráždivých látek a nikoliv v důsledku alergie. Autoři výzkumu zároveň nevylučují, že přehnaná čistota narušuje zdravý vývoj střevní mikroflóry dětí a jejich imunity, a že to je hlavní příčinou astmatu. Každopádně ale čerstvým rodičům doporučují, aby tolik nepoužívali spreje a vynechali výrazně vonné čisticí produkty.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons