Lepší než originál: Bionické oko některými vlastnostmi předčí lidské

Syntetické oko s nanosenzory napodobuje lidské oko a v rychlosti reakce ho dokonce poráží
25.05.2020 - Stanislav Mihulka


Vědci zatím ještě nedovedou nahradit celé lidské orgány plnohodnotnými bionickými verzemi. Jsme ale na dobré cestě a nejnovější bionické „oko“ ukazuje, že to zřejmě nebude trvat moc dlouho. Zhiyong Fan z hongkongské Hong Kong University of Science and Technology a jeho spolupracovníci doufají, že by z jejich technologie časem mohly vzniknout funkční oční protézy a „oči“ pro humanoidní roboty.

Fanův tým vytvořil zařízení, které napodobuje strukturu lidského oka. Je srovnatelně citlivé na světlo, a zároveň má rychlejší reakční dobu než přírodní lidské oko. Bionické oko tvoří membrána z oxidu hliníku, představující sítnici, která je hustě pokrytá nanosenzory z perovskitu, oxidu vápníku a titanu, který je citlivý na světlo. Tyto nanosenzory přitom napodobovují světločivné buňky oka.

TIP: Měkké robotické čočky dokážou zoomovat: Stačí dvě mrknutí oka

Nové bionické oko detekuje změny dopadajícího světelného záření rychleji, než to zvládá lidské oko. Zatímco našemu oku trvá reakce na takovou změnu 40 až 150 milisekund, bionické oko reaguje za 30 až 40 milisekund. Na druhou stranu, lidské oko pokryje rozsah výhledu 150 stupňů, zatímco oko hongkongského týmu jen 100 stupňů. I to je ale lepší než obvyklých zhruba 70 stupňů, které pokrývají soudobé senzory srovnatelných parametrů.

Syntetické oko by teoreticky mohlo mít mnohem větší rozlišení obrazu než lidské oko, protože obsahuje 460 milionů senzorů na centimetr čtvereční, oproti 10 milionům u lidského oka. Problém je ale v tom, že toto množství nanosenzorů je u celého bionického oka připojeno k pouhé stovce drátků. Umělé oko tedy vytváří snímky o rozlišení jen 100 pixelů.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock, Nature

Další články v sekci