Laserová archeologie: Vědci zmapovali 100 kilometrů dlouhou silnici Mayů
Měření vzdálenosti na základě odrazu světelného paprsku mají překvapivě dlouhou historii. První pokusy využívající světelný paprsek proběhly již ve 30. letech minulého století k určení výšky mraků. Teprve s vynálezem laseru a pozdějším rozšířením GPS ale našlo skutečně široké uplatnění.
Laserová archeologie
Měření vzdálenosti pomocí světelného paprsku je dnes nezbytnou výbavou archeologů, kteří využívají systém LIDAR (Light Detection And Ranging) k mapování terénu. Systém jim umožňuje zobrazovat i jinak neviditelné či dávno zaniklé objekty a stavby. Právě letecké snímkování s LIDARem nedávno použili američtí badatelé, kteří s jeho pomocí zmapovali přibližně 100 kilometrů kamenné silnice, vybudované před 1 300 lety středoamerickými Mayi.
Podle toho, co víme, nechala tuto silnice postavit válečná královna Mayů, které říkáme Lady K’awiil Ajaw. Tato silnice byla široká asi 8 metrů a Mayové ji natírali bílou omítkou. Silnice spojuje jedno z největších měst říše Mayů jménem Cobá se vzdáleným menší sídlem Yaxuná na Yucatánu.
TIP: Letecké snímkování laserovým radarem odhalilo dávné město v Kambodži
Snímkování LiDARem odhalilo, že silnice, které se říká „Sacbe 1“ nebo „White Road 1“, nevede rovně, jak se předpokládalo, ale obtáčí řadu sídel, která míjí. Lady K’awiil Ajaw tuto silnici nechala postavit zřejmě kvůli teritoriální expanzi a okupaci města Yaxuná, která měla zmírnit hrozbu nepříjemného konkurenta, státu Chichén Itzá.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíTraci Ardren/University of Miami