Kvůli pirátům není možné studovat Velký vír. Vědci to zkoušejí z vesmíru

U pobřeží Somálska se točí záhadný Velký vír. Jeho výzkum by mohl zpřesnit předpovědi monzunů
06.05.2019 - Stanislav Mihulka


U pobřeží afrického Somálska, jižně od Sokotry, vzniká ohromný mořský vír, kterému se říká Velký vír (anglicky Great Whirl). Objevuje se vždy během jara, otáčí se po směru hodinových ručiček a jeho průměr bývá 400 až 600 kilometrů. Vznik Velkého víru je ale stále obestřen nejasnostmi. Vzhledem ke své velikosti se chová jinak, než většina menších vírů. Odborníci by proto Velký vír podrobně prozkoumali, věc má ale háček...

Velký vír leží v oblasti, kde ze somálského pobřeží operuje množství pirátů. Jakýkoliv vědecký výzkum je proto v těchto vodách za současné situace nemožný. Naštěstí je ale tak velký, že ho lze vcelku pohodlně pozorovat z vesmíru. 

TIP: Zkoumání hlubin: Satelity pomáhají hledat vraky z vesmíru

Satelitní snímky například odhalily, že Velký vír je vlastně větší, než jsme si mysleli, a že během roku trvá delší dobu. Vše nasvědčuje tomu, že Velký vír u pobřeží Somálska existuje asi 198 dní v roce. Točí se tam až do prosince a v některých případech dokonce až do ledna následujícího roku. Vědci jsou přesvědčeni, že pochopení procesů, které souvisejí s Velkým vírem, by mohlo vést k lepším předpovědím monzunů, životně důležitých pro mnoho lidí v této části světa.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    NASA Scientific Visualization Studio, Wikipedie

Další články v sekci