Která zvířata jsou požárními preventisty a která lze naopak označit za žháře?
Poslední dobou jsme svědky celé řady rozsáhlých a devastujících lesních požárů na různých místech světa. Australští odborníci upozorňují, že v požárech hrají nemalou roli zvířata a to nejen jako nešťastné oběti těchto děsivých katastrof. Ukazuje, že zvířata mohou požáry oslabovat a působit proti jejich šíření. V některých případech se ale naopak podílejí na šíření a zesilování požárů.
Požárníci versus hasiči
Místní lidé to často vědí a využívají. V podmínkách savan a stepí se často pase tak, aby v okolí lidských sídel nebyla suchá tráva, která může fungovat jako urychlovač šíření požárů. Proti šíření požárů v savaně působí například termiti. Termitiště totiž obsahují mnoho živin, díky nimž v jejich blízkosti rostou rostliny, zajímavé pro býložravce. A býložravci vypásají okolí termitišť, čímž snižují riziko vzniku a šíření požárů.
Výrazně protipožární roli hrají také bobři, jejichž přehrady úspěšně brání šíření plamenů. Mezi významné požární preventisty patří také viskača – hodavec podobný králíkovi. Ten v době námluv shromažďuje suché větvičky a čistí tak okolí od potenciálně hořlavého materiálu.
TIP: Spálená země: Nedávné požáry zničily nejméně pětinu australských lesů
Ve vysokohorském prostředí hrají býložravci spíše opačnou roli. Když kozy, krávy nebo ovce vypásají trávu a byliny, šíří v místech dřívějších pastvin keře a stromy, které jsou náchylnější vůči požárům. Existují ale i zvířata, která umí šířit požáry záměrně – někteří australští draví ptáci byli přistiženi přitom, že rozšiřování plamenů využívají při lovu.
Podle doktorky Claire Fosterové z Australské národní univerzity může vhodná skladba zvířat sloužit jako efektivní prevence vzniku a šíření požárů. Týká se to podle ní například populací tabonů holubích nebo bandikutů, které v Austrálii téměř vyhubila populace invazních koček.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíUSDA