Jihozápad Kanady a severozápad USA drtí devastující „kupole vedra“
Obyvatelé na západě severní Ameriky, tedy v místech, kde kontinent protíná hranice mezi Kanadou a USA, teď zažívají pořádné horko. Meteorologové varují, před „kupolí vedra“, čili oblastí extrémně vysokých teplot, které podstatně přesahují průměrné hodnoty.
V Britské Kolumbii už padlo více než 40 dlouhodobých teplotních rekordů. V obci Lytton severovýchodně od Vancouveru vystoupala rtuť teploměru na 47,9 stupně Celsia. Překonána tak byla víkendová hodnota 46,1 stupně. Do nynější vlny veder bylo kanadským rekordem 45 stupňů z roku 1937. Rekordní teploty naměřili také v Portlandu a Seattlu na americkém severozápadě.
Podle meteorologů navíc vlna veder nekončí. Kupole vedra s nebezpečnými teplotami tam zřejmě vydrží celý týden. Kanadští odborníci již vydali varování před extrémními horky nejen v Britské Kolumbii, ale také v Albertě a částech Saskatchewanu, Yukonu a Severozápadních teritorií. Horko tedy zasahuje až do kanadské Arktidy.
Extrémní vedra
Jak uvádí organizace Environment Canada, teploty na řadě míst se přiblíží 40 °C. Pro obyvatele střední Evropy to možná nezní jako extrémní hodnoty, nicméně dlohoudobá průměrná teplota pro Vancouver se na přelomu června a července pohybuje mezi 20-22 °C. Podobná varování vydala i americká meteorologická služba National Weather Service. Očekávají extrémní vedra ve státech Washington a Oregon.
Obyvatelé vzali ztečí obchody a vykoupili klimatizace a ventilátory. Velká města otevřela nouzová klimatická centra. Není divu, v západní Kanadě je teď větší horko než v Dubaji, metropoli Spojených arabských emirátů! Britská Kolumbie rovněž hlásí rekordní spotřebu elektřiny, protože chlazení si žádá spoustu energie.
TIP: Žhavé výhledy: V Austrálii stoupají teploty a hrozí rekordní vlny veder
Intenzita nynějších veder je podle meteorologů listu The Washington Post tak statisticky vzácná, že ji lze v průměru očekávat jen jednou za několik tisíc let. Podle klimatologa Nicka Bonda z Washingtonské univerzity sice hrají změny klimatu v současné situaci svou roli, nicméně pouze sekundární. V první řadě se podle něj jedná o vzácný meteorologický jev, který je však v důsledku klimatických změn ještě intenzivnější.
Kupole vedra nad pacifickým pobřežím. Hodnoty sigma vyjadřují míru odchylky oproti normálním hodnotám. (foto: ECMWF, Jeff Berardelli, CC0)
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
ECMWF, Jeff Berardelli, CC0
Shutterstock