Forenzní odborníci rekonstruovali tváře egyptských mumií z jejich DNA

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu jeho pokožky, a také základní rysy jeho obličeje. Němečtí odborníci tuto metodu poprvé použili k rekonstrukci vzhledu obyvatel starověkého Egypta
29.09.2021 - Stanislav Mihulka


Pokrok v poznání lidského genomu umožňuje dělat dříve nevídané věci. Můžeme například do určité míry rekonstruovat vzhled a základní rysy člověka na základě jeho DNA. Pokud k tomu máme k dispozici nějaké kosti, tím lépe. Tímto způsobem forenzní umělci americké společnosti Parabon NanoLabs z Virginie oživili tváře tří mumií.

Co lze vyčíst z DNA?

Jde o mumie z Abúsíru, asi 20 kilometrů jihozápadně od Káhiry, kde se například nachází rozsáhlá nekropole egyptských panovníků 5. dynastie. Dotyčné mumie pocházejí z širokého časového období, zhruba od roku 1380 před naším letopočtem, do roku 425 našeho letopočtu. Jejich DNA přečetli v roce 2017 němečtí odborníci institutu pro výzkum lidské historie Max-Planck-Institut für Menschheitsgeschichte. Šlo o první úspěšně přečtení genomu mumií.

Experti společnosti Parabon NanoLabs použili přečtené genomy a s jejich pomocí procesem takzvaného forenzního DNA fenotypingu vytvořili digitální modely obličeje mumií – tří mužů, které rekonstruovali ve věku 25 let. Podle Paragonu je to poprvé, kdy byl takový postup v plné šíři použit u tak starých lidských ostatků.

TIP: Vědci použili genetická data k rekonstrukci podoby dívky z doby bronzové

Forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. U všech tří studovaných mumií šlo o muže se světle hnědou pokožkou, tmavýma očima a tmavými vlasy. Pozoruhodné bylo, že podle DNA byli tito lidé mnohem příbuznější dnešním obyvatelům Středomoří a blízkého Východu než moderním Egypťanům.


Další články v sekci