Extrémní sucho odkrylo na břehu řeky Tigris dávné město doby bronzové

Značný pokles hladiny Tigridu zpřístupnil pro archeology město království Mitanni, které téměř před půlstoletím zatopila voda Mosulské přehrady
05.06.2022 - Stanislav Mihulka


Oteplující se planeta Země zažívá častější sucha a další klimatické extrémy. Je to nebezpečné pro lidi i pro přírodu, ale přesto se občas najdou určité „pozitivní“ důsledky. Z momentálního extrémního sucha, které postihlo severní Irák, se radují archeologové. Došlo tam ke značnému poklesu hladiny řeky Tigris a odkrytí dříve zatopených míst.

Mimo jiné se na lokalitě Kemune na břehu Tigridu objevilo 3 500 let staré město doby bronzové. Jde o jedno z měst stále dost záhadného království Mitanni, které se v zhruba mezi lety 1600 a 1260 před naším letopočtem, tedy v době bronzové, rozkládalo na území dnešní severní Sýrie, jihovýchodního Turecka a severozápadního Iráku. Kemune je přitom jediné město Mitanni, které se nachází přímo na řece Tigris.

Potopené město

Archeologové o tomto městě vědí již dlouho. Obvykle je pro ně ale nedostupné, pokud by tedy nechtěli pracovat pod vodou. Když ale dojde k dostatečnému poklesu hladiny Tigridu, pohotově využívají příležitosti a pouštějí se do práce. Intenzivní výzkum se tam odehrává až do chvíle, než se hladina řeky Tigris vrátí na běžnou úroveň.

Vykopávky v Kemune probíhaly za sucha v roce 2018. Archeologové tehdy objevili do té doby neznámý palác obklopený sedm metrů vysokými zdmi s komnatami zdobenými nástěnnými malbami. „Výsledky vykopávek v Kemune ukazují, že šlo o jedno z významných center království Mitanni,řekl o nálezu vedoucí Kurdské archeologické organizace Kemune Hasan Qasim.

TIP: 3 500 let stará hliněná tabulka z Babylonu obsahuje nejstarší zobrazení ducha

Město Kemune bylo zřejmě z velké části zničeno zemětřesením, k němuž došlo kolem roku 1350 př. n. l. Přesto je tam stále co objevovat. Řeka Tigris toto místo zatopila v osmdesátých letech, když byla v Iráku vybudována Mosulská (původně Saddámova) přehrada. Od té doby je rok 2022 teprve druhým (po roce 2018), kdy zde mohou probíhat archeologické práce.


Další články v sekci