Drama vepsané do kosti: Pozemního lenochoda smrtelně zranil obří kajman

01.09.2020 - Stanislav Mihulka


V roce 2004 byla v severovýchodním Peru objevena levá holenní kost velkého pozemního lenochoda rodu Pseudoprepotherium. Brzy se ukázalo, že třetihorní kost, která je stará asi 13 milionů let a pochází z období miocénu, nese stopy dávného dramatu. Na kosti je patrných celkem 46 stop po zubech a čelistech predátora, který tehdy nejspíš na pozemního lenochoda zaútočil.

Zpočátku nebylo jasné, kdo oním útočníkem vlastně byl. Během následujících let se ale ukázalo, že v miocenní krajině dané oblasti se hojně vyskytovala jezera a bažiny plné různých typů pravěkých krokodýlů. Paleontologové loni zahájili „forenzní vyšetřování“ zmíněné kosti pozemního lenochoda a pachatele hledali i mezi krokodýly a jejich příbuznými.

TIP: Objev ze šuplíku: Gigantický masožravý savec Simbakubwa

Veškeré dostupné důkazy podle nich ukazují na to, že na lenochoda zaútočil veliký kajman rodu Purussaurus. Ti dorůstali délky až 10 metrů. Lenochoda ale zřejmě napadl nedospělý kajman, který mohl měřit přibližně čtyři metry. Podle paleontologů to velmi pravděpodobně byl útok predátora na živou kořist. Pokud to tak opravdu bylo, šlo rozhodně o smrtelný útok. Na kosti totiž nejsou žádné známky regenerace či hojení. Čistě teoreticky mohlo také jít o útok mrchožrouta na čerstvě uhynulou kořist, což na fosilním materiálu bývá těžké rozpoznat.


Další články v sekci