Dávný meteorit nalezený v Mauretánii odhaluje tajemství Sluneční soustavy
Meteority jsou pro nás jako okna do dávné minulosti. V mnoha případech totiž vznikly ve zhruba stejné době jako planety a další tělesa Sluneční soustavy. Mohou nám proto prozradit leccos zajímavého o době vzniku našeho planetární systému a někdy i o starších časech.
To je případ i meteoritu Northwest Africa (NWA) 11119, který byl nalezen v roce 2016, na písečné duně v africké Mauretánii. Specialistka na meteority Poorna Srinivasan z Univerzity v Novém Mexiku a její spolupracovníci zjistili, že tento meteorit je zřejmě o něco starší než Země, tedy přes 4,5 miliardy let.
Výjimečný meteorit z planetesimály
Zároveň je výjimečný v tom, že jde o takzvaný achondrit. To jsou vzácné meteority, které tvoří hrubozrnné horniny vyvřelého původu. Meteorit NWA 11119 představuje nejstarší známý případ horniny bohaté na křemík, která pochází z kůry tělesa ve Sluneční soustavě.
TIP: Lunární meteorit objevený v Africe přináší důkazy o ledu na Měsíci
Vzhledem k tomu, že NWA 11119 je podle všeho starší než planety Sluneční soustavy, tak musel vzniknout na planetesimále, malém tělesu, z nichž se postupně poslepovaly dnešní terestrické planety. Meteorit tím pádem dokazuje, že se již na planetesimálách vyvinuly horniny odpovídající planetární kůře. Podobné meteority nám zpřesňují poznatky o složení a geochemické evoluci těles v době samotného vzniku Sluneční soustavy.
-
Zdroj textu
University of New Mexico, Nature Communications
-
Zdroj fotografiíUniversity of New Mexico