Dávní Mayové používali části těl svých vůdců k výrobě sportovních pomůcek
Archeologové nedávno zjistili, jak dávní Mayové řešili problém se zemřelými vůdci svého etnika. Zdá se, že části jejich těl využívali poněkud neobvyklým způsobem – vyráběli z nich míče, které sloužily k rituální hře. Hráli ji Mayové pod názvem pok-a-tok i Aztékové, kteří ji říkali tlachtli. Někdy se též nepřesně označuje jako pelota maya, čili „míč mayů“. Hra zřejmě pochází od Olméků, kteří s ní přišli zhruba v 6. století před naším letopočtem.
Na důkazy tohoto podivného obyčeje nedávno narazil se svými kolegy mexický archeolog Juan Yadeun Angulo z Národního institutu antropologie a historie. Během vykopávek ve chrámovém komplexu Toniná v jižním Mexiku objevili asi 400 uren, které obsahovaly směs popela z lidských těl, gumy, uhlí a kořenů rostlin.
Míče z mrtvých
„Když jsme spojili tyto nálezy s nápisy, které jsme na tomto místě nalezli, dospěli jsme k závěru, že Mayové používali spálené lidské pozůstatky při výrobě gumových míčů pro rituální hru pok-a-tok,“ popisuje Angulo. Podle objevených nápisů šlo o rituální proces, který trval 260 dní.
TIP: Dávní Mayové si drželi jaguáry jako mazlíčky a psy měli na jídlo
Chrámový komplex Toniná existoval v klasickém období Mayů, v letech 500 až 687 našeho letopočtu a součástí komplexu bylo i hřiště na zmíněnou míčovou hru. Urny s pozůstatky výroby míčů byly objeveny asi 8 metrů pod místním chrámem Slunce. Podle Angula je pozoruhodné, že Mayové proměňovali mrtvá těla svých hodnostářů na praktické sportovní náčiní. Zřejmě šlo o propojení žijících lidí se zemřelými příslušníky elit.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií