Čtyři tisíce let stará keramická tabulka odhalila pradávnou manželskou smlouvu
Hliněná tabulka z istanbulského muzea archeologie ukrývá podle vědců záznam o nejstarší známé předmanželské smlouvě. Podle profesora Ahmeta Berkız Turpa z univerzity v Şanlıurfě (Edessa) obsahuje tabulka ujednání, podle kterého budoucí manželé (Laqipum a Hatala) souhlasí s tím, že nedojde-li do dvou let k naplnění manželství (tedy narození potomka), může se muž obrátit na služby „posvátné prostitutky“.
TIP: Pokročilá archeologie: Nový objev s pomocí satelitů, dronů a Google Earth
Posvátné prostitutky zvané „hierodules“ byly vlastně otrokyněmi, které společnost využívala jako náhradní matky. Pokud tato náhradní matka porodila chlapce, její služba skončila a byla volná. Opatření mělo za cíl zachovat manželství i v případě, kdy byla žena neplodná. Šlo o důležité opatření, neboť ve starověké monogamní společnosti nebyla neplodnost považována za oprávněný důvod k rozvodu.
V další části smlouvy je pak podle profesora Turpa uvedeno, že pokud by došlo k rozvodu manželství, je muž povinen zaplatit své ženě necelé 3 kilogramy stříbra. Pokud bude iniciátorem rozvodu žena, musí stejnou částkou vyplatit svého manžela.
-
Zdroj textuIFL Science
-
Zdroj fotografiíAhmet Berkiz Turp / Harran University