Ázerbájdžánská bahenní sopka překvapila: Chrlí černý kouř a velké plameny
Bahenní sopky se podobají skutečným sopkám, bývají ale mnohem menší. Obvykle dosahují výšky sotva pár metrů. I když se vyskytují v tektonicky aktivních oblastech, nejčastěji z nich vytéká či vystřikuje jenom jemné bahno s plynem a drobným štěrkem. Narazit na ně můžeme i v oblastech s ložisky ropy a zemního plynu.
Nejmohutnější a nejvyšší bahenní sopky planety se nacházejí v Ázerbájdžánu, kde je asi 400 z celkového počtu zhruba 1 000 bahenních sopek světa. Zdejší bahenní sopky mohou dosahovat až stovek metrů výšky a někdy dovedou pořádně překvapit. Bahenní sopka Otman-Bozdag, která se nachází poblíž hlavního města Baku, se nyní otřásla dvěma erupcemi.
TIP: Barvy islandské přírody – Horko a chlad pod polárním kruhem
A stálo to za to. Bahenní vulkán tentokrát nesoptil jen bahno - erupce doprovodily sloupy hustého černého kouře a ohromné plameny, které stoupaly až do výšky 300 metrů. Na sopce přitom vznikly trhliny o hloubce až 80 metrů. Místní úřady a odborníci očekávají, že neobvyklá aktivita bude ještě pokračovat. Zatím není jasné, zda jsou v ohrožení obyvatelé v okolí sopky.
-
Zdroj textu
BBC News
-
Zdroj fotografiíMinisterstvo ekologie a přírodních zdrojů Ázerbájdžánu