Archeologové odkryli v Turecku chrám smyslné bohyně lásky Afrodíté: Je starý asi 2 500 let
Bohyně Afrodité byla uctívaná jako starověké božstvo lásky a plodnosti, ale také jako božstvo moře nebo dokonce války. Afroditu považovaly za svou patronku starověké prostitutky a kult této bohyně byl mezi lidmi velice populární. Populární a hojně navštěvované byly i její chrámy.
Jeden z nich nedávno odkryli turečtí archeologové v západním Turecku, na poloostrově Urla-Çeşme, který se nachází západně od města Izmir. Tento chrám vznikl asi před 2500 lety, kdy bylo uctívání Afrodity podle všeho velmi rozšířené. Dotyčný poloostrov je mezi archeology známý dávným osídlením, už od období neolitu, a také četnými archeologickými průzkumy. Objev chrámu při povrchovém průzkumu lokality je ale podle badatelů neobvyklý.
Vedoucí vykopávek Elif Koparal z turecké Mimar Sinan Fine Arts University a její tým v pozůstatcích chrámu mimo jiné objevili kus ženské sochy a ženskou hlavu terakotové figuríny.
TIP: Archeologický zázrak: Nejstarší chrám světa vznikl s nečekanou znalostí geometrie
V antickém umění se Afrodíté stala snad nejčastěji zobrazovanou postavou, jak na mozaikách a vázových malbách, tak sochách a na reliéfech. Nejstarší reliéfní zobrazení Afrodity lze spatřit na tzv. Trůnu Ludovisi z roku 460 př. n. l., kde se vynořuje z mořské pěny. Nejznámějšími sochařskými znázorněními jsou Praxitelova Afrodita Knidská ze 4. století př. n. l. a Afrodita Mélská (známější jako Venuše Mélská) z let 130 – 100 př. n. l., která je k vidění v pařížské galerii Louvre.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Live Science (video)