Archeologové objevili kamennou desku s nejstarší evropskou 3D mapou
Ve francouzském departementu Finistère, který je součástí Bretaně, byla na prehistorickém pohřebišti v roce 1900 objevena masivní kamenná deska. Před 4 tisíci lety se stala součástí pohřební výbavy při pohřbu v rané době bronzové. Samotná deska nejspíše vznikla ještě dříve, pravděpodobně někdy mezi léty 2150-1600 před naším letopočtem.
Deska o velikosti 3,9 metru je pokrytá zvláštními obrazci. Nejprve se dostala do soukromého muzea, odkud ji v roce 1924 získalo francouzské Museum of National Antiquities. Deska byla poté uložena ve sklepení jednoho francouzském hradu, kde se na ní v podstatě zapomnělo. Tam byla znovuobjevena až v roce 2014, rozumět jí ale začínáme až v poslední době.
Mapa Bretaně
Od roku 2017 desku zkoumá tým evropských badatelů, kteří ji detailně analyzují s pomocí moderních technologií. Badatelé postupně došli k závěru, že se jedná o mapu. Když obsah desky porovnali s terénem v této oblasti Francie, zjistili, že mapa podle všeho znázorňuje oblast o velikosti 30× 21 kilometrů, která se táhne podél bretaňské řeky nebo spíše říčky Odet, vlévající se do Atlantiku ve městě Bénodet.
TIP: Čtyři tisíce let stará keramická tabulka odhalila pradávnou manželskou smlouvu
Podle archeologů jde zřejmě o nejstarší 3D mapu Evropy, u které se zároveň podařilo zjistit, jaké území znázorňuje. Mapa zřejmě sloužila jako nástroj místního vládce, který si tak vyznačil území, jemuž vládl. Uložení mapy do hrobu mohlo podle vědců značit například konec jeho panování, nebo symbolické odmítnutí jeho vlády.
Poklad z Moravy
Pravděpodobně nejstarší dochovanou kartografickou památkou na světě je rytina na mamutím klu, nalezeném v Pavlově nedaleko Dolních Věstonic v roce 1962. Podle vědců vznikla 25 tisíc let před naším letopočtem. Na rozdíl od bretaňské desky ale nevíme, jakou konkrétní oblast má znázorňovat.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií