Archeologové narazili v severním Izraeli na zlatý poklad byzantských mincí
Na „horké půdě“ Golanských výšin na severu Izraele, na svahu hory Hermon, se nacházejí ruiny antického sídla Banias. Místní tady dříve uctívali boha lesů a pastvin Pana a později zde vyrostlo město Caesarea Philippi. Křesťané věří, že na stejném místě, přibližně půl roku před ukřižováním, prohlásil apoštol Petr Ježíše Kristem (tj. „pomazaným“, „Mesiášem“, „Bohem vyvoleným králem“).
Izraelští archeologové v těchto místech nedávno objevili zlatý poklad, který byl ukryt v základech kamenné zdi. Podle expertů tam poklad mohl zanechat někdo, kdo se snažil uprchnout v době útoku muslimů. Jak uvádí Yoav Lerer, vedoucí vykopávek Izraelského památkového úřadu (IAA): „Objev zachycuje specifický moment historie. Můžeme si představit majitele mincí, který se snaží ukrýt svůj majetek, zřejmě kvůli válce, a doufá, že si jej později vyzvedne. Dnes ale víme, že se mu to nepodařilo.“
Poklad z hory Hermon
Nalezený poklad tvoří 44 zlatých byzantských mincí a další cennosti. Všechny mince jsou byzantské solidy, které platily v Byzantské říši i na mnoha okolních územích zhruba v letech 330 až 1453 našeho letopočtu. V pokladu jsou mince, které byly raženy, když v Byzanci vládl císař Fokas (602-610) a Herakleios (610-641). Nejmladší mince v pokladu byla ražena v roce 635.
TIP: V Izraeli odkryli byzantský kostel zasvěcený neznámému mučedníkovi
Kromě zlatého pokladu archeologové odkryli ruiny budov, vodní kanály a potrubí, pec na výrobu keramiky, bronzové mince, keramické střepy, a také skleněná a kovové artefakty. „Objev pokladu se zlatými mincemi by rovněž mohl osvětlit ekonomiku Baniasu, na sklonku vlády Byzantské říše v této oblasti,“ doplňuje Lerer.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií