Životy pacientů bude zachraňovat superlepicí páska na vnitřní orgány
Biomedicínští inženýři amerického technologického institutu MIT loni vyvinuli pozoruhodnou chirurgickou lepicí pásku, kterou je možné používat na vlhké biologické povrchy, tedy především v léčbě pacientů s rozmanitými poraněními. Teď svou lepicí pásku vylepšili tak, že je možné ji přilepit na živé vnitřní orgány a posléze ji opět bez potíží odlepit.
Zřejmě každý, kdo si někdy z těla odlepoval náplast potvrdí, že nejde o nikterak příjemný prožitek. Obyčejnou náplast tak logicky nelze použít v případě živých tkání vnitřních orgánů, například dýchajících plic nebo bijícího srdce. Xuanhe Zhao a jeho kolegové v MIT ale vymysleli takovou lepicí pásku, jejíž odlepování je pro orgány bezpečné.
TIP: Náplasti s proteinem lidských plodů by mohly léčit rány bez jizev
Badatelé vylepšili svou „chirurgickou“ lepicí pásku látkou zvanou glutathion. Jde o významný antioxidant, který se přirozeně vyskytuje ve většině buněk a tělo s ním nemá problém. V tomto případě právě glutathion zajistí, že tuto vysoce lepící chirurgickou lepicí pásku lze snadno a pevně přilepit k živému orgánu. A v případě potřeby je tuto pásku možné jednoduše deaktivovat použitím jedlé sody. V budoucnu by podobné bionáplasti mohly nahradit většinu chirurgického šití. Podle Zhaa je chirurgické šití technologií starou tisíce let, která by si již zasloužila odejít do zaslouženého důchodu.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíMIT / Xuanhe Zhao