Zdaleka největší řeky na Zemi mají svá koryta v oblacích nad našimi hlavami

Drtivá většina vody ve středních zeměpisných šířkách planety teče v řekách, jejichž koryta se nacházejí nad našimi hlavami
07.03.2019 - Stanislav Mihulka


Vezměte vzduchovou masu s opravdu vysokým obsahem vlhkosti a k tomu prudký vítr, který bude takovou masu hnát atmosférou. S těmito ingrediencemi získáte pozoruhodný klimatický fenomén, kterému se přezdívá atmosférická řeka. Takové řeky obvykle vznikají nad oceánem, odkud ženou vlhký vzduch mocné větry v dolních vrstvách atmosféry. Vyskytují se po celém světě.

Atmosférické řeky nemají tak stabilní koryto a směr jako tradiční řeky, ale nesou nezměrné množství vody. V průměrné řece v atmosféře proteče nad zemským povrchem každý den asi 25× více vody než v Mississippi. V roce 2017 proudila na americký Pacifický severozápad atmosférická řeka, která byla dlouhá neuvěřitelných 8 tisíc kilometrů a cílovou oblast zaplavila spoustou vody. Nedávno zase jedna atmosférická řeka zalila severní Kalifornii.

TIP: Extrémní Kalifornie: Trýznivá sucha střídají devastující záplavy

Podle odborníků jsou atmosférické řeky v jistém smyslu největšími řekami světa. Zároveň podle nich platí, že více než 90 procent vody, která se na Zemi pohybuje ve středních zeměpisných šířkách, kde také žije nejvíce lidí, protéká právě těmito atmosférickými řekami. Ty tak hrají klíčovou roli v přepravě většiny životně důležitého vlhkého vzduchu z tropů a subtropů do suššího mírného pásu.


Další články v sekci