Zajíci a drůbež byli v Británii dlouho posvátní. Za Římanů se z nich stalo jídlo
Vztah mezi lidmi a různými druhy zvířat se během historie výrazně měnil. Týká se to i zajíců a drůbeže, jejichž osud nedávno prozkoumali britští archeologové. Ukázalo se, že zajíci, kohouti a slepice byli v dávné Británii nejprve pohřbíváni s poctami a v neporušeném stavu. Na jejich kostech z té doby nejsou žádné známky po okusování či ořezávání masa.
Díky nedávným radiokarbonovým analýzám archeologové zjistili, že zajíci a kurové se do Británie dostali někdy mezi 5. a 3. stoletím před naším letopočtem, tedy v průběhu doby železné. V Británii se z nich stala posvátná zvířata, která nebyla určena k jídlu. Jak zmiňují římští historikové, keltští obyvatelé Británie chovali tato zvířata jen pro zábavu a potěšení.
TIP: Zvláštní nález: Na pohřebišti v Británii objevili ostatky dvakrát zabitého válečníka
Vše se ale změnilo během římského období, kdy se zajíci a kurové v Británii stále častěji využívali k jídlu. V té době se do Británie také dostali králíci. Když se ale v 410 zhroutila v Británii moc Říma, chovy těchto zvířat se rozpadly. Králíci prakticky vymřeli a zajíci s kohouty a slepicemi se stali vzácní, což vedlo k jejich návratu do role posvátných tvorů. Dozvuky jejich uctívání ostatně odrážejí současné Velikonoční svátky.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíZáchranná stanice Bartošovice