Záhada rozluštěna: Archeologové vystopovali původ balvanů ze Stonehenge
Legendární menhiry a kamenné kruhy ve Stonehenge představují největší britský monument a zároveň nejznámější památku z doby bronzové. Je to fascinující archeologické naleziště, o němž ještě ani zdaleka nevíme vše. Například, velmi dlouho bylo záhadou, odkud vlastně pocházejí velké kamenné bloky, které tvoří hlavní prvky Stonehenge.
Záhadu teď podle všeho se svými kolegy vyřešil David Nash z britské University of Brighton. Podařilo se jim vystopovat původ 50 z celkem 52 kamenných bloků ve Stonehenge. Detailně analyzovali chemické složení a strukturu horniny, ze které se tyto bloky skládají. Na základě výsledků analýz vystopovali původ kamenů do West Woods ve Wiltshire, což je místo vzdálené od Stonehenge zhruba 25 kilometrů. Vědce to příjemně překvapilo. Moc totiž nevěřili, že se svým úsilím uspějí.
TIP: Super Stonehenge: Slavné Stonehenge obklopoval mnohem větší kruh kamenů
Nash a jeho spolupracovníci použili k analýzám metodu rentgenové fluorescenční spektrometrie s přenosným zařízením, které zahrnuje ruční rentgenový zářič. Takto vyzbrojeni uskutečnili pro každý z velkých bloků kamene ve Stonehenge celkem 5 měření v různých pozicích.
50 kamenných bloků tvoří z více než 99 procent křemen, s příměsemi stopových prvků, jako je hliník, vápník a železo. Zároveň s kamennými bloky ve Stonehenge vědci analyzovali horniny na 6 vytipovaných místech v širším okolí. Záhy se ukázalo, že hornina kamenných bloků ve Stonehenge přesně odpovídá hornině ve West Woods. Složení dvou zbývajících bloků je zásadně odlišné a se vší pravděpodobností pocházejí odjinud.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons