Z letounu vypouštěná raketa Pegasus XL vynesla tajný satelit vesmírných sil

15.06.2021 - Stanislav Mihulka


Northrop Grumman Pegasus je pozoruhodný systém pro vynášení téměř půltunových nákladů na nízkou oběžnou dráhu, který využívá raketu Pegasus XL, vypouštěnou z mateřského letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“. Nelétá do vesmíru často, ale jeho náklad obvykle stojí za pozornost.

Raketa Pegasus XL vyrazila do kosmu po téměř dvou letech. Mateřský letoun s raketou tentokrát startoval v neděli 13. června 2021 z kalifornské Vandenbergovy základny vesmírných sil. Raketa Pegasus XL, poháněná pevným palivem, se oddělila zhruba ve výšce 12 kilometrů nad Pacifikem a zamířila na oběžnou dráhu s vojenským nákladem, který se úspěšně dostal na místo určení.

Vesmírné lety rychlé reakce

Tímto nákladem byl utajovaný armádní satelit mise Tactically Responsive Launch-2 (TacRL-2), která je součástí vývoje technologií a postupů pro rychlé vypouštění satelitů v případě potřeby. Cílem programu je získat schopnost vynést satelit do 21 dnů. Misi připravila skupina Space Safari vesmírných sil, jejímž úkolem je zajistit pohotové starty do vesmíru, které budou reagovat na aktuální situaci. 

TIP: Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

V současné době se lety do vesmíru obvykle plánují celé roky dopředu. Pro vojenské účely jsou takové lhůty ale příliš dlouhé, a proto by rádi měli možnost v případě potřeby velmi rychle připravit a vypustit satelit, například v náhlém konfliktu anebo při rozsáhlé katastrofě. Zatím se jim to daří. Americké vesmírné síly s misí TacRL-2 zvládly první let do vesmíru rychlé reakce.


Další články v sekci