Výzkum vyvrací stoletý mýtus: Kuřáci trávy nejsou líní a nemotivovaní
Už téměř století jsou v populární kultuře kuřáci marihuany zobrazováni jako mátožní „zhulenci“ a líní budižkničemové bez motivace, které nezajímá nic jiného než další joint. Britští odborníci celou záležitost detailně prozkoumali a jsou přesvědčeni, že je to mýtus, jedna z celé řady pověr, které bývají o konopí dodnes šířeny.
Martine Skumlienová z Univerzity v Cambridgi a její spolupracovníci uskutečnili sérii laboratorních experimentů a testů spojených se zobrazováním mozkové aktivity. Z jejich výsledků, které zveřejnily časopisy International Journal of Neuropsychopharmacology a Neuropsychopharmacology, vyplynulo, že mezi kuřáky marihuany a lidmi, kteří marihuanu neužívají, není žádný rozdíl v tom, jak jsou líní nebo motivovaní.
Marihuana a lenost
„Jsme tak zvyklí vídat ve filmech či seriálech otupělé kuřáky marihuany, že máme sklony je považovat za typické představitele uživatelů konopí,“ uvádí Skumlienová. „Naše studie ukazuje, že jde o dlouholetý stereotyp. Lidé, kteří kouří marihuanu, ve skutečnosti nejsou méně motivovaní ani línější než druzí.“
TIP: Vědci mají jasno: Marihuana po práci neovlivňuje pracovní výkon příští den
Badatelé se nejprve dotazovali asi 250 dobrovolníků, z nichž polovina pravidelně užívala marihuanu a druhá polovina nikoliv. Používali k tomu dotazníky, které byly zaměřené na zjišťování míry apatie a schopnosti cítit potěšení. Pak pozvali zhruba polovinu těchto dobrovolníků do laboratoře, kde s nimi prováděli behaviorální experimenty, v nichž opět šlo o míru apatie a schopnost potěšení.
Závěrečná část výzkumu spočívala v použití zobrazování funkční magnetickou rezonancí ke sledování aktivity mozku dobrovolníků. Dotazníky, experimenty ani magnetická rezonance neodhalily žádné podstatné rozdíly mezi lidmi, co pravidelně kouří marihuanu a lidmi, kteří marihuanu neužívají.
Badatelé jedním dechem varují, že časté užívání marihuany, obzvláště u mladých lidí, může přesto mít dlouhodobé nepříznivé následky. Problém bývá například v tom, že častá intoxikace ohrožuje studijní výsledky nikoliv kvůli apatii či lenosti, ale díky tomu, že nezbývá čas na přípravu a vzdělávání.