Výzkum stresu ukázal, že šedivění vlasů není úplně nezvratné

Výsledky výzkumu vědců z Kolumbijské univerzity potvrdily, že stres opravdu těsně souvisí se šedivěním vlasů. Zdá se ale, že šedivění (alespoň v některých případech) nemusí představovat nevratnou změnu
25.06.2021 - Stanislav Mihulka


O vztahu mezi stresem a šedivěním vlasů se vypráví spousty příběhů, jako například ten o náhlém zešedivění Marie Antoinetty po zajetí francouzskými revolucionáři. Seriózních vědeckých výzkumů je ale v této oblasti jako šafránu. Odborníci americké Columbia University se to rozhodli napravit a prostudovali spojitost mezi stresem a šedivěním vlasů. Badatelé vystopovali proteiny v lidských vlasech, které s tímto procesem souvisejí, a také zjistili, jak je možné šedivění vlasů kvůli stresu zvrátit.

Vědci při tomto výzkumu využili 14 dobrovolníků, kteří si vedli „deníky stresu“. Tito lidé během výzkumu poskytovali badatelům vzorky vlasů, aby mohli detailně analyzovat jejich šedivění. Řezali vlasy na plátky o tloušťce jedné dvacetiny milimetru a na nich pak měřili i nepatrné změny barvy vlasů.

TIP: Je opravdu možné, aby někomu zešedivěly vlasy strachem?

Výsledky výzkumu potvrdily, že stres opravdu těsně souvisí se šedivěním vlasů, přestože mezi jednotlivými lidmi mohou být velké rozdíly. Zároveň také vyšlo najevo, že když stres poleví, v některých případech se mohou vlasy opět vybarvit do původní barvy. Dokládá to zkušenost jednoho z účastníků výzkumu, který odjel na dovolenou, a tam mu pět šedivých vlasů ztmavlo zpět na jeho původní odstín. Zdá se tedy, že šedivění (alespoň v některých případech) nemusí představovat nevratnou změnu.


Další články v sekci