Výzkum potvrzuje: Pozdější začátek vyučování zlepšuje docházku a výsledky
Odborníci již řadu let debatují o tom, že vyučování středoškolských studentů začíná příliš brzy. Studenti kvůli tomu málo spí a to by mohlo mít dopad na jejich zdraví i výkony ve škole. Podobné věci se jenom obtížně ověřují experimentem, vědcům ale tuto možnost poskytlo americké město Seattle, jehož školy si loni posunuly začátek vyučování o 55 minut později.
Tento posun umožnil badatelům ověřit, jaký to bude mít vliv na studenty. Jejich výzkum přesvědčivě ukázal, že pozdější začátek vyučování skutečně vedl k tomu, že studenti více spali. V případě škol pro méně majetné studenty došlo k tomu, že se snížil počet absencí studentů. A studenti jako celek si po zavedení pozdějšího začátku vyučování zlepšili známky a byli v hodinách pozornější.
TIP: Ranní ptáče nedoskáče: Dopoledne studentům učivo do hlavy „neleze“
Vědci zjistili, že po posunutí začátku vyučování spali studenti v průměru 7 hodin a 24 minut, což bylo oproti době s původními začátky vyučování zlepšení o 34 minut. Sice to ještě zdaleka není 8 hodin a 10 minut, což odborníci doporučují jako vhodnou délku spánku pro lidi studentského věku, je to ale určitě krok správným směrem.
-
Zdroj textu
IFL Science, Science Advances
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons