Vytisknout a na start: Relativity Space plánují 3D tištěné nosné rakety

3D tisk se prosazuje v kosmických technologiích. Budeme tisknout celé nosné rakety, od špice až po motory?
13.12.2017 - Stanislav Mihulka


Budoucnost patří 3D tisku. Platí to i pro kosmické technologie. V dnešní době stále více společností používá 3D tisk pro výrobu součástek satelitů i nosných raket. Tento postup je totiž snadnější a také lacinější, nežli tradiční výrobní postupy.

Startup Relativity Space z Los Angeles to teď ale dotahuje do extrému. Plánují tisknout nikoliv jen součástky, ale hned celé nosné rakety. I v tomto případě je motivací úspornost a nižší finanční náklady celého procesu. 3D tisk raket bude rychlejší, bude vyžadovat méně lidské práce, a rovněž umožní snadněji měnit design vyráběných raket.

Nosné rakety ze 3D tiskárny

Něco takového vyžaduje pokročilé technologie 3D tisku. A Relativity Space na tom intenzivně pracují. Nedávno vyvinuli 3D tiskárnu Stargate velikosti budovy, která je prý největší 3D tiskárnou světa, co používá kovy.

TIP: 3D tištěné komponenty k nezastavení: NASA testuje turbočerpadlo

Souběžně s vývojem 3D tisku vyvíjejí Relativity Space i raketové motory, které bude možné vytisknout. Svůj 3D tištěný motor Aeon 1, poháněný směsí metanu a kapalného kyslíku, už prověřili v testovacím zařízení NASA Stennis Space Center v Mississippi. Jestli vše půjde podle plánů, tak by Relativity Space měli tisknout celou nosnou raketu za dobu 60 dní. 

  • Zdroj textu
    SpaceNews
  • Zdroj fotografií
    Relativity Space

Další články v sekci