Výcvik na Zemi: Šplhající robot NASA LEMUR trénoval v Údolí smrti
Strmé skalní stěny, ostře zařízlé rokle či údolí představují pro rovery, jakým je například marsovský Curiosity, v podstatě nepřekonatelnou překážku. Inženýři americké NASA proto vyvíjejí nové typy robotů pro efektivnější průzkum vesmírných těles.
V Laboratoři tryskového pohonu NASA postavili robota jménem LEMUR (Limbed Excursion Mechanical Utility Robot), který byl původně určený k opravám na Mezinárodní vesmírné stanici. Jeho tvůrci teď LEMURa testují dál a využívají své zkušenosti k vylepšování technologií a vývoji dalších typů robotů pro průzkum na Marsu i dalších slibných tělesech Sluneční soustavy.
Robotický horolezec
V letošním roce vyrazil LEMUR na terénní testy v atraktivním a zároveň velmi drsném prostředí kalifornského Údolí smrti. Robot tam lezl po skalách a testoval možnosti svého unikátního pohonného a pohybového systému v obtížném terénu. Během testů LEMUR rovněž pátral po prastarých prvohorních fosiliích, jaké se v Údolí smrti vyskytují. Tím operátoři simulovali pátrání po cizím životě na vzdálených světech.
TIP: Autonomní rover NASA objevoval život v chilské poušti Atacama
Robot LEMUR se pohybuje pomocí čtyř končetin. Každá z těchto končetin nese 16 prstů a na každém z prstů jsou stovky malých háčků, díky nimž se končetiny robota udrží na strmých skalních stěnách a srázech. Robot je vybavený umělou inteligencí, která pečlivě zkoumá terén a vybírá pro šplhajícího robota nejvhodnější trasu.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíNASA/JPL-Caltech