Vstávejte! Nadměrný spánek souvisí s vyšším rizikem mrtvice
Nedostatek spánku obvykle škodí zdraví. Jak ale ukazuje nový výzkum čínských vědců, ani přemíra spánku zdraví příliš neprospívá. Badatelé zjistili, že když někdo spí déle než 9 hodin anebo si dopřává dlouhé polední „šlofíky“, více riskuje, že ho postihne mrtvice. V poslední době se objevilo již několik podobných výzkumů, které společně tvrdí, že v případě spánku je nejlepší zlatá střední cesta.
Čínský výzkum zahrnuje více než 30 tisíc lidí, jejichž průměrný věk je 62 let. Vědci je sledovali pod dobu téměř 10 let. U těchto lidí došlo ke zhruba 1 500 případům mrtvice. Ukázalo se, že když si někdo dopřává polední spánek delší než 90 minut, tak ho mrtvice postihne s pravděpodobností vyšší o 25 procent, v porovnání s lidmi, kteří kolem oběda spí jen hodinu nebo kratší dobu.
TIP: Osvědčené tipy pro zdravý spánek: Jak přes noc opravdu dobít baterky
Podobné je to podle výsledků čínského výzkumu i s délkou spánku. Spánek delší než 9 hodin zvyšuje riziko mrtvice o 23 procent. Podle badatelé je takový nadměrný spánek dokonce horší, než když někdo spí méně než 7 hodin.
Úplně nejvyšší riziko mrtvice přináší nadměrný spánek v kombinaci s příliš dlouhým poledním odpočinkem. V takovém případě je riziko mrtvice o 85 procent vyšší, než u lidí, kteří spí kratší dobu a kolem oběda méně odpočívají. Biologické příčiny souvislosti mezi nadměrným spánkem a mrtvicí ale zatím nejsou známé. Není prý vyloučeno, že delší spánek je jen dalším symptomem zdravotního stavu, který vede i k mrtvicím. Každopádně ale může sloužit jako důležitý indikátor.
Jak dlouho musíte spát?
Denní potřeba spánku se během života mění. Takto ji udává pro různé věkové kategorie americký Národní ústav pro zdraví:
- Novorozenci do 3 měsíců: 14–17 h
- Kojenci: 4–11 měsíců: 12–15 h
- Batolata: 1–2 roky: 11–14 h
- Předškoláci: 3–5 let: 10–13 h
- Školáci: 6–13 let: 9–11 h
- Teenageři: 14–17: let 8–10 h
- Mládež: 18–25 let: 7–9 h
- Dospělí: 26–64 let: 7–9 h
- Senioři nad 65 let: 7–8 h
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíCC0 Creative Commons