Vodopády na posvátné hoře Uluru: Vzácný úkaz přinesly intenzivní srážky

25.10.2020 - Martin Reichman


Australský Ayers Rock, nebo také Uluru, představuje nejobjemnější monolit na světě. Jedná se o jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu na domorodém území v Severním teritoriu. Přestože se jedná o jedno z nejsušších míst Austrálie, mohou zde návštěvníci spatřit vodopády. Tedy pokud mají štěstí a přeje jim počasí…

Dlouhodobé průměrné srážky v oblasti Uluru dosahují jen 308 milimetrů ročně, pro srovnání jde zhruba o čtvrtinu méně než kolik činní roční úhrn v nejsušším místě Česka. Není proto divu, že nedávnou nadílku v podobě 30 milimetrů vody během 24 hodin místní označují za „extrémní počasí“. Ostatně, šlo o nejintenzivnější déšť za mnoho let.

TIP: Přísně tajné svatyně: Rudý domov tajemných duchů

Zatímco v Česku jsou intenzivní deště často důvodem k obavám, v Uluru přináší déšť dechberoucí podívanou, určenou jen několika málo vyvoleným. Přestože k hoře každoročně zavítá okolo 250 tisíc turistů, podívaná, jaká byla k vidění nyní, se podaří spatřit jen minimu z nich.

Svatá skála Aboriginců

Uluru (jinak také Oolora, Ayers Rock, The Rock) má nesmírný kulturní a náboženský význam pro zdejší domorodce, Anangy. Celé území okolo útvarů Uluru a Kata Tjuta patřilo odpradávna lidu Anangů a zároveň je křižovatkou domorodých cest stvoření. Celá posvátná oblast jim byla v roce 1985 po vleklých soudních přích s Australskou vládou navrácena. Od tohoto roku je i vedeno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


Další články v sekci