Více než polovina říčních toků světa alespoň jeden den v roce přestává téct

Řeky a potoky nejsou tak stálé a neměnné, jak vypadají ve střední Evropě. Stále více jich každoročně vysychá nebo přestávají téct. V některých regionech jde až o 95 % vodních toků
24.06.2021 - Stanislav Mihulka


Nová studie vědců z McGillovy univerzity a francouzského národního výzkumného institutu pro zemědělství, výživu a životní prostředí INRA dokládá, že 51 až 60 % z 64 milionů kilometrů řek a potoků na Zemi, které vědci zkoumali, přestává pravidelně proudit, nebo po část roku vysychají. Jedná se o vůbec první empiricky podloženou studii tohoto druhu.

Vědci upozorňují, že v poslední době, především kvůli globálnímu oteplování a změnám hospodaření v krajině, se pravidelné zastavování či mizení řek týká stále více toků. Pozorujeme to například v Egyptě, v různých částech Asie nebo třeba v oblasti řeky Colorado v severní Americe.

TIP: Planeta řek: Země je pokrytá řekami a potoky ve větší míře, než jsme mysleli

V některých horkých a suchých oblastech, například v Indii nebo v Austrálii se tento fenomén týká až 95 % vodních toků. Ekohydrolog Mathis Messager a jeho kolegové tvrdí, že změny chování řek mají značný význam a dopad na místní ekosystémy i na obyvatele příslušných oblastí. Studie také na základě předběžných odhadů naznačuje, že více než polovina světové populace žije v lokalitách, kde nejbližší řeka nebo potok není trvalého rázu.


Další články v sekci