Vesmírné chutě: Mladičkou planetární soustavu obklopuje kosmický hamburger
Vědci existenci „kosmických hamburgerů“ předpověděli již před časem, ukázalo se ale, že není snadné takové struktury nalézt. Nakonec se to povedlo týmu astronomů, který vedl Chin-Fei Lee z tchajwanského institutu Academia Sinica Institute of Astronomy and Astrophysics. Vědci přitom využili možnosti, které nabízí výkonná chilská soustava radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).
Štavnatý kosmický hamburger
Vědci prozkoumali disk kosmického materiálu, který obklopuje velice mladou protohvězdu HH 212, vzdálenou od nás 1 300 světelných let. Hvězdě je teprve 40 tisíc let a do okolního vesmíru vyvrhuje úctyhodný výtrysk hmoty. Disk hmoty v této soustavě skutečně připomíná pěkně tlustý hamburger. Pozorujeme ho téměř z boku a jeho poloměr činí asi 60 AU, což představuje zhruba dvojnásobek vzdálenosti mezi Sluncem a Neptunem.
TIP: Astronomové poprvé pozorovali prachový disk mladé soustavy s více hvězdami
Objev kosmického hamburgeru je velmi důležitý pro pochopení vzniku a vývoje planetárních systémů. Podle některých teorií brání vzniku podobných disků magnetická pole hvězdy, HH 212 se ale nezdá být tento případ. Pokud se ukáže, že nejde o výjimku ale pravidlo, čekají nás pravděpodobně změny v modelech vzniku planetárních systémů.
-
Zdroj textuIFL Science, Science Advances
-
Zdroj fotografiíALMA (ESO/NAOJ/NRAO/Lee et al.