Vědci zaznamenali nejchladnější tropickou bouři v dějinách měření
Vrcholky tropických cyklón a extrémních bouří mohou dosahovat až do výšky okolo 18 kilometrů nad zemským povrchem. Tato výška je obecně považována za hranici troposféry. Jde o velmi chladné prostředí s proměnlivou teplotou – zatímco na zemskými póly je průměrná teplota -45 °C nad rovníkem (kde je vrstva troposféry nejsilnější) padají průměrné teploty až k -70 °C. Horní části bouřkových systémů tam mohou být až extrémně mrazivé.
Odborníci britského centra National Center for Earth Observation nedávno zaznamenali rekordně nízkou teplotu bouře. Na vrcholu prudké bouře, která řádila na konci roku 2018 v jihozápadním Pacifiku, asi 400 kilometrů jižně od Nauru, naměřily přístroje amerického satelitu NOAA-20 teplotu mínus 111 °C. Tak nízkou teplotu pozemské bouře jsme ještě nikdy předtím nezaznamenali. Bezprostřední příčinou takto nízkých teplot mohla být velmi teplá voda v této oblasti, společně s výrazným východně vanoucím větrem.
TIP: Vířivé ozdoby superbouřek: Jak se rodí nejničivější tornáda
Podle badatelů byla tato bouře zhruba o 30 °C chladnější než kolik činní průměrná teplota bouří tohoto druhu. Podle odborníků navíc nejde o anomálii, ale spíše o trend – vědci v posledních letech podobně extrémně nízké teploty v bouřích zaznamenávají stále častěji. Jen za poslední tři roky badatelé naměřili více takto extrémně nízkých teplot než za posledních 13 let.
Zatím není úplně jasné, proč k tomu dochází. Může to souviset s globálním oteplováním nebo například s aktuálním nastavením klimatických systémů v určité části světa. Chladnější bouře jsou přitom obvykle nebezpečnější, protože přinášejí více krup, silnější vítr a více blesků.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií