Vědci varují: Americký fotbal poškozuje mozek až u 99 % hráčů
Americký fotbal děsí chronická traumatická encefalopatie neboli boxerská demence. Jde o trvalé degenerativní poškození mozku, ke kterému často dochází u hráčů kontaktních sportů. Nejde jenom o drsný fotbal a box, ale i hokej, wrestling a další sporty.
Až doposud si odborníci mysleli, že boxerská demence je obvykle důsledek razantních úderů do hlavu, po nichž dochází k otřesu mozku. Podle nového výzkumu amerických vědců je ale rozhodují fakt, že jde o opakované údery.
TIP: Jak poznat Parkinsonovou chorobou: Britka umí nemoc rozpoznat svým čichem
Samotná síla úderů přitom překvapivě nemusí být tak velká. Výzkum sice neprobíhal na sportovcích, nýbrž na laboratorních myších, jeho výsledky ale pomohou i lidským pacientům. Lidé s boxerskou demencí jsou na tom vlastně podobně, jako pacienti s Alzheimerem či Parkinsonem, takže se jim pomoc nepochybně hodí.
K podobným závěrům dospěl i rok starý výzkum vědců z Bostonské univerzity, v rámci kterého analyzovali mozky 111 hráčů amerického fotbalu. Ze 111 testovaných zesnulých profesionálů jen jediný neprokázal příznaky chronické traumatické encefalopatie.
-
Zdroj textuBoston University Center for the Study of Traumatic Encephalopathy
-
Zdroj fotografiíIFL Science, Brain