Vědci v Etiopii objevili kostěný pěstní klín starý 1,4 milionu let

Homo erectus byli velmi inteligentní a rozuměli materiálům. Dokládá to nedávný nález kostěného pěstního klínu z Etiopie
19.07.2020 - Stanislav Mihulka


Na nalezištích lidských sídel z doby mezi jedním a dvěma miliony let se velmi často nacházejí pěstní klíny, nástroje, které tehdejší lidé běžně používali. Prakticky všechny jsou kamenné. Doposud se našel jen jeden pěstní klín z této doby, který byl vyrobený z kosti. V tomto konkrétním případě šlo o z kosti slona.

Japonský archeolog Katsuhiro Sano a jeho kolegové nedávno zaznamenali významný úspěch, když objevili druhý známý pěstní klín z kosti, ostrý a pěkně opracovaný nástroj o velikosti zhruba 13 cm. Nástroj se nacházel ve vrstvách formace Konso v jižní Etiopii a jeho stáří je podle vědců asi 1,4 milionu let. Když badatelé tuto kost detailně porovnali s různými kostmi velkých afrických savců té doby, dospěli k závěru, že pěstní klín byl vyroben ze stehenní kosti hrocha.

TIP: Odkud pocházíme? Vědci objevili místo, kde zřejmě vznikli moderní lidé

Z doby před více než milionem let známe doposud jen pár kostěných nástrojů. Nalezený pěstní klín podle všeho vyrobili lidé druhu Homo erectus. Jde o velmi kvalitní práci a na svou dobu pokročilou techniku, která potvrzuje schopnosti a šikovnost těchto lidí. Ukazuje se, že byli velmi inteligentní, rozuměli materiálům a velmi dobře věděli, co dělají. Není divu, že se tito lidé nakonec úspěšně rozšířili z Afriky do Evropy a do Asie, kde se dostali až do Indonésie.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    William Warby / Wikimedia Commons

Další články v sekci