Vědci rekonstruují historii kosmických jevů ze starobylých textů

Ve středověku nebyly satelity ani teleskopy. Ale astronomové mohou číst v historických záznamech
06.04.2017 - Stanislav Mihulka


Zkoumat dávnou historii není úplně snadné. Staré sedimenty a vyvrtaná ledová jádra nabízejí informace o dávném počasí a klimatu. Ale astronomické fenomény, jako jsou sluneční erupce nebo polární záře zanechávají v prostředí jenom málo zřetelné stopy.

Odborníci několika japonských institucí proto zahájili výzkum, který netradičně spojuje přírodní a humanitní vědy. Studují historické dokumenty a hledají v nich zmínky o minulých astronomických jevech.

Historie polárních září

Zpracovali například údaje o pozorování polárních září v japonském textu Meigetsuki z období cca 1180 až 1241 a čínském textu Song Shi podobného stáří. Na základě těchto textů se jim podařilo rekonstruovat sled historických astronomických událostí.

TIP: V jakém stadiu svého cyklu se teď nachází Slunce?

Japonští badatelé vystopovali celkem asi deset událostí v období 900 až 1200 našeho letopočtu, kdy došlo k prodlouženým polárním zářím. V takových případech je polární záře patrná po dvě a více nocí za sebou. Údaje ze starobylých textů porovnali s daty získanými z letokruhů starého dřeva. Období prodloužených polárních září skutečně sedí na letokruhy se stopami zvýšené solární aktivity, které lze poznat podle sníženého obsahu izotopu uhlíku C-14.

  • Zdroj textu
    Kyoto University
  • Zdroj fotografií
    Kyoto University/NASA/TNM

Další články v sekci