Vědci přišli na omyl slavného antického dějepisce Hérodota
V roce 480 před naším letopočtem se odehrála legendární bitva u Thermopyl, ve které spartský král Léonidas I. a jeho vojáci vybojovali budoucnost evropského kontinentu, jak ho známe dnes. Zhruba ve stejné době se ale bojovalo i jinde ve Středomoří. Ve významné, ale dnes méně známé „první“ bitvě u Himéry, významného města na Sicílii, se střetli Řekové s invazní armádou z afrického Kartága.
O této napínavé a velmi krvavé bitvě, která skončila velkým vítězstvím Řeků a na dlouhou dobu ukončila expanzi Kartága v této části Středomoří, máme zprávy především od významného antického historika a „otce dějepisu“ Hérodota z Halikarnássu. Byl to velmi dobrý pozorovatel, který zcestoval značnou část tehdy známého světa. Rovněž je známý svým kritickým myšlením, na jeho dobu výjimečným, a snahou o objektivitu, i když se v jeho dílech občas objevují bytosti a příběhy z tradičních mýtů.
Hérodotův omyl
V případě bitvy u Himéry píše Hérodotos o tom, že se k bitvě připojili Řekové z dalších sicilských měst a nakonec zvítězili. Do věci se ale vložili moderní bioarcheologové, které vedly americké archeoložky Laurie Reitsema a Britney Kyle. Vědkyně a vědci důkladně prozkoumali pozůstatky vojáků z masového hrobu padlých ve zmíněné bitvě. V některých ještě byly zaseknuté zbraně a podle řady indicií šlo o padlé bojovníky vítězné strany.
TIP: Překvapivý objev: Badatelé vystopovali neznámou bitvu u Thermopyl
Vědci mimo jiné analyzovali obsah izotopů kyslíku a stroncia v zubní sklovině 51 vojáků padlých v bitvě a také u 25 místních lidí pohřbených na nedalekém hřbitově. Díky těmto analýzám dokázali určit, odkud dotyčný člověk pocházel.
Výsledky této analýzy ukázaly, že přibližně dvě třetiny vojáků vítězné armády nepocházely ze Sicílie. Jejich původ není úplně jasný, ale zjištěné obsahy izotopů odpovídají řeckým ostrovům v Egejském moři, a také Katalánsku ve Španělsku. Vše nasvědčuje tomu, že se Hérodotos v tomto případě zmýlil. Řečtí vládci na Sicilii sehnali žoldáky ze vzdálených oblastí.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Evolution Institute & Seshat Project, CC BY-SA 4.0