Vědci čelí šokujícím úrovním stresu, jsou šikanováni, trpí depresemi a úzkostí

Vědecké objevy bývají vykoupeny extrémní psychickou zátěží vědců v pracovním prostředí
16.01.2020 - Stanislav Mihulka


Věda bývá považována za prestižní povolání a lidé si vědců obvykle váží. Jak ale ukázal nedávný výzkum ve Velké Británii, tohle povolání nepatří k těm nejpohodovějším. Vědci se musejí vyrovnávat se značným tlakem v práci, setkávají se s diskriminací a často se setkávají se šikanou a obtěžováním. Všechno to přispívá k šokujícím úrovním stresu u mnoha vědců a k jejich častým duševním problémům.

Téměř dvě třetiny britských vědců se někdy osobně setkaly se šikanováním či obtěžováním. Řada z vědců považuje takové chování za systémový problém vědy. Celkem asi 70 procent vědců prohlásilo, že se během typického pracovního dne cítí stresovaní. Mnozí vědci uvádějí, že si kariéra vědce vybrala daň na jejich duševním i fyzickém zdraví, osobním životě i sociálních vztazích.

TIP: Lékaři v USA patří mezi profese s nejvyšším počtem sebevražd

Kombinace různého toxického chování, s nímž se vědci v zaměstnání setkávají, jako je diskriminace, cílené vykořisťování nebo neustálý tlak, dovedla více než třetinu britských vědců k tomu, aby vyhledali profesionální pomoc. Nejčastěji je to kvůli depresím nebo úzkostem. Další pětina vědců o takové pomoci kvůli svému duševnímu stavu vážně uvažuje. Výzkumu se zúčastnilo celkem 4 267 vědců, z nichž bylo 60 procent žen.


Další články v sekci