Ve Velké Británii odhalili vzácný přenos ptačí chřipky H5N1 na člověka

V jihozápadní Anglii se chovatel kachen nakazil nebezpečnou ptačí chřipkou. Jde o první zdokumentovaný případ na území Velké Británie. Podle odborníků je pravděpodobnost dalšího šíření naštěstí velmi malá.
09.01.2022 - Stanislav Mihulka


Každý rok jsme svědky objevu nových infekčních chorob, které ze dvou až tří čtvrtin vyvolávají viry, jimiž jsme se nakazili od zvířat. Dokonce i nové mutace chřipky přecházejí na člověka z populací drůbeže a volně žijícího ptactva s jedním „přestupem“ v podobě domácích prasat. Někdy však na nás může chřipkový virus přeskočit přímo z ptáků a takto se zřejmě zrodila i španělská chřipka.

Mezi potenciálně nebezpečné „skokany“ v tomto směru patří například chřipka H5N1 – nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, který se objevil v Asii v roce 1997. Vyznačuje se nejen vysokou nakažlivostí, úmrtností a rychlým šířením ptačí populací, ale také schopností infikovat a usmrtit člověka.

Vzácný případ

Britská vládní agentura UK Health Security Agency (UKHSA) nyní oznámila, že u jedné osoby v jihozápadní Anglii byla laboratorně prokázána infekce právě chřipkovým virem H5N1. Jde o člověka, který byl v častém kontaktu s velkým počtem nakažených ptáků. Podle dostupných zpráv je nakaženým devětasedmdesátiletý chovatel kachen z Buckfastleigh. Nakažený muž se podle lékařů cítí dobře a další šíření nákazy není pravděpodobné.

Podle Iana Browna, vedoucího virologa britské vládní agentury Animal and Plant Health Agency (APHA), se tento konkrétní kmen chřipky H5N1 už nějakou dobu ve Velké Británii vyskytuje. Jde ale o první případ, kdy se jím nakazil člověk. K přenosu H5N1 na člověka dochází velmi vzácně, za posledních 20 let existuje jen okolo tisícovky doložených případů.

TIP: Chřipkové epidemie, které otřásly světem

Isabel Oliverová z vedení UKHSA k tomu dodává, že v současnosti neexistuje důkaz o šíření této chřipky mezi lidmi. Riziko takového šíření je velmi nízké. Zároveň ale víme, že se viry neustále vyvíjejí a dovedou překvapit. Podle Oliverové je proto důležité situaci neustále pečlivě monitorovat a mít k dispozici výkonný systém, který by nás na takový vývoj co nejdříve upozornil.


Další články v sekci