Vděčil Leonardo Da Vinci za své mistrovství běžné poruše zraku?

Da Vinciho tvorba prozrazuje, že malíř zřejmě trpěl určitou formou šilhavosti, která mu ale paradoxně pomáhala při malování
23.10.2018 - Stanislav Mihulka


Asi 4 procenta obyvatel USA trpí nějakou variantou poruchy zraku, která se odborně nazývá strabismus, lidově šilhavost. Nebývá to příliš závažné a do značné míry lze takovou poruchu napravit brýlemi, cvičením očních svalů nebo v některých případech chirurgickým zákrokem.

Požehnaná vada

Šilhavost je jistě nepříjemná, ale zároveň poskytuje jednu neobvyklou výhodu. Umožňuje totiž poněkud odlišně vnímat okolní prostor, více ve 3D, než vidí lidé s běžným zrakem. To se hodí malířům a dalším umělcům. Zřejmě tedy není náhodou, že mezi umělci je vyšší procento šilhavých, než mezi lidmi obecně.

TIP: Technologie přírody: Jaké je vlastně rozlišení lidského oka?

Šilhaví zřejmě byli malíři jako Rembrandt, Degas nebo Picasso. A podle nové studie britských vědců měl tuto poruchu zraku nejspíš i legendární Leonardo da Vinci. V jeho případě je problém v tom, že měl velkou averzi vůči autoportrétům. Badatelé proto vybrali několik obrazů, které pravděpodobně zachycují Da Vinciho tvář, a pečlivě je analyzovali. Nakonec dospěli k závěru, že Da Vinci skutečně trpěl jednou formou šilhavosti a že to zřejmě mělo vliv na jeho umění.

  • Zdroj textu

    IFL Science, JAMA Ophthalmology

  • Zdroj fotografií
    Leonardo da Vinci

Další články v sekci