Vakcína proti Alzheimerově chorobě ve formě nosního spreje míří do klinických testů

Ve Spojených státech míří do klinických testů nová vakcína proti Alzheimerově chorobě. V první fázi ji vyzkouší 16 dobrovolníků. Vakcína „nutí“ imunitní systém očkovaného, aby v mozku „uklízel“ amyloidní plaky.
20.11.2021 - Stanislav Mihulka


Lidé se dnes dožívají úctyhodného věku. Má to ale svá úskalí. Ve stáří číhají zdravotní problémy, mezi jinými i demence. Velkou většinu demencí má na svědomí nechvalně proslulá Alzheimerova choroba. Jde přitom o nemoc, kterou je obtížné zachytit v počáteční fázi a zároveň na ni stále neexistuje uspokojivá léčba.

Pravidla hry by výhledově mohla změnit účinná vakcína, která by bránila rozvoji choroby. První, byť zatím nesmělé pokusy se již naštěstí objevují. Pokud uspějí v klinických testech, mohly by fungovat jako netoxická léčba a zároveň jako účinná prevence.

Dvakrát do nosu

V americké univerzitní nemocnici Brigham and Women’s Hospital v Massachusetts aktuálně startuje klinický test nové vakcíny proti Alzheimerově chorobě, která má formu nosního spreje. Jde o první kolo klinických testů, které má ověřit především bezpečnost vakcíny. Testu se účastní 16 pacientů s Alzheimerem v rané fázi. Všichni dobrovolníci jsou ve věku 60 až 85 let a v celkově dobré kondici. Připravené jsou pro ně dvě dávky vakcíny s odstupem jednoho týdne.

TIP: Nanotechnologie vs Alzheimer: Nanopasti vychytávají nebezpečné peptidy

Na první pohled je zvláštní, že dokážeme vyvíjet vakcíny proti onemocnění, kterému doposud plně nerozumíme a ani vlastně do detailu nevíme, jak přesně vzniká. Vděčíme za to „náhodným“ objevům. V tomto případě je vakcína založena na látce zvané Protollin, která se jinak už dlouho používá jako podpůrná látka pro jiné vakcíny. Vědci si všimli, že tato látka stimuluje imunitu do té míry, že bílé krvinky „uklízejí“ v mozku takzvané amyloidní plaky, které představují jeden z hlavních projevů nemoci.


Další články v sekci