V Německu je na vzestupu populace vlků: Našli si překvapivé spojence
Vlci jsou hlavními hrdiny velkolepého příběhu o návratu divočiny do střední Evropy. V České republice v minulých stoletích vlci zcela vymřeli a nyní se do volné přírody postupně vracejí. Podle odhadů žije v českých lesích okolo dvaceti až třiceti kusů.
Návrat šelem
Populace vlků v sousedním Německu je na tom výrazně lépe - aktuální odhady hovoří až o 600 vlcích, přičemž jejich počet každým rokem roste o 25 až 30 procent. Zhruba každé tři roky se tak jejich stav zdvojnásobí. Podle nové vědecké studie má na úspěšném návratu vlků překvapivě zásadní podíl německá armáda.
Vlci v Německu totiž nalezli skvělý životní prostor v místech vojenských základen a újezdů německé armády. Vědci tvrdí, že v návratu vlků do německé krajiny hrají vojenské prostory zcela zásadní roli. Jsou pro vlky mnohem důležitější, než civilní chráněná území. Vlci mají ve vojenských prostorech klid a občasná vojenská cvičení podle všeho velmi dobře zvládají.
TIP: Výzva vlčího návratu: Jak probíhá vlčí comeback na Lužicko
Mnohem menší radost dělá rostoucí populace vlků farmářům. Německá vláda dokonce zvažuje, že částečně povolí odstřel vlků v zájmu ochrany užitkových zvířat. Proti jsou ochránci zvířat a ochranu vlků považují za nedotknutelnou. V současnosti mohu němečtí farmáři žádat o kompenzace za zvířata, která padnou za oběť vlkům. Dostávají také dotace na stavbu elektrických ohradníků.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíShutterstock