V Mléčné dráze by mohlo být 36 mimozemských civilizací, tvrdí britský astrofyzik

Jednou z největších a nejstarších otázek v historii lidstva je, zda v našem vesmíru existují i jiné inteligentní formy života. Odpověď se pokusili nalézt vědci z univerzity v Nottinghamu
18.06.2020 - Martin Reichman


Jakým způsobem lze odhadnout, zda existuje inteligentní život i na jiných planetách? Vědci z univerzity v Nottinghamu k problému přistoupili z evolučního hlediska. Za předpokladu, že se na nich utvářel podobným způsobem jako na Zemi, mohlo by v naší domovské galaxii existovat zhruba 36 inteligentních civilizací schopných aktivní komunikace. Jak k takovému číslu vědci dospěli?

Model, označovaný jako „Copernican limit“, počítá s tím, že trvá asi pět miliard let, než se vytvoří na planetách život podobný tomu pozemskému. Dalším předpokladem je, že tyto planety obíhají kolem hvězdy s vysokým obsahem kovu, stejně jako planeta Země kolem Slunce. Ze znalostí, které o Mléčné dráze máme to znamená, že průměrná vzdálenost od Země k těmto civilizacím je okolo 17 000 světelných let. Obrovská vzdálenost ale bohužel značí, že nejen komunikace ale i případná detekce signálů od mimozemských civilizací je s naší současnou technologií jen velmi složitá. Na druhou stranu, technologie schopné mimoplanetární komunikace známe jen zhruba posledních 100 let.

TIP: Pátrání po životě ve vesmíru: Proč mimozemšťané mlčí?

Podle Christophera Conselice, profesora astrofyziky na univerzitě v Nottinghamu, který studii vedl, je otázka mimozemských civilizací důležitá hned ze dvou hledisek. Pokud se ukáže, že inteligentní život je ve vesmíru běžný, znamená to, že naše civilizace může existovat déle než jen několik tisíc let. V opačném případě jde o velmi špatnou zprávu pro naši dlouhodobou existenci. Znamenalo by to totiž, že život na planetě Zemi je jen jedna velká anomálie.


Další články v sekci