V loňském roce bylo vyhozeno 53,6 milionu tun elektronického odpadu

Elektronického odpadu je ve světě stále víc a víc. Jeho recyklace přitom vázne a přicházíme o cenné kovy
07.07.2020 - Stanislav Mihulka


Elektronika je skvělá věc. Poskytuje nám ohromně užitečnou pomoc a neméně významnou zábavu. Každý přístroj ale jednou doslouží a každoročně se tak zvyšuje množství vyhozených elektronických spotřebičů všeho druhu, které dohromady tvoří elektronický odpad.

Podle odhadů bylo v roce 2014 na celém světě vyhozeno celkem přibližně 44,4 milionů tun elektroniky, od sluchátek, přes chytré telefony, až po počítače a televize. Odborníci na základě současného vývoje ve světě předpovídají, že do roku 2030 se množství elektronického odpadu zvýší na 74,7 milionů tun, čili na téměř dvojnásobek proti roku 2014. Jednou z hlavních příčinou nárůstu množství elektronického odpadu je podle všeho intenzivnější spotřeba elektroniky, spojená s kratší životností mnohých elektronických zařízení.

TIP: Zlatý důl: Vyhozená elektronika obsahuje zlato za 20 miliard dolarů ročně

Znepokojivé je, že většina lidí z různých důvodů elektronický odpad potřebným způsobem nerecykluje. Z 53,6 milionu tun elektroniky, která se dostala do odpadu v roce 2019, bylo recyklováno jen asi 9,3 milionů tun, čili 17,4 procent. Závažný problém je v tom, že odpadní elektronika často obsahuje nebezpečné materiály, jako například toxické kovy typu kadmium nebo rtuť.

Zároveň kvůli nedostatečné recyklaci elektronického odpadu přicházíme o velká množství cenných kovů, jako je železo, měď či dokonce zlato. V roce 2019 jsme recyklací získali tyto kovy v ceně asi 10 miliard dolarů (asi 238 miliard Kč) – a nevyužili jsme kovy za zhruba 47 miliard dolarů (přibližně 1 bilion 117 miliard Kč).

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    CC0 Creative Commons

Další články v sekci